Czujnik temperatury do pieca na ekogroszek - naprawa i regulacja temperatury

Aleksander Mróz.

28.12.2023

Czujnik temperatury do pieca na ekogroszek - naprawa i regulacja temperatury

Czujnik temperatury do pieca na ekogroszek odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego systemu grzewczego. Jego niepoprawne działanie może powodować zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę w pomieszczeniach, a także zwiększone zużycie paliwa. Dlatego bardzo ważne jest, aby w porę reagować na wszelkie nieprawidłowości związane z pracą tego elementu.

Kluczowe wnioski:
 • Uszkodzony czujnik temperatury należy jak najszybciej wymienić lub naprawić.
 • Warto regularnie sprawdzać poprawność odczytów temperatury i w razie potrzeby go kalibrować.
 • Czyszczenie i konserwacja czujnika powinna odbywać się przynajmniej raz w roku.
 • Należy dobierać czujnik odpowiedni do danego typu pieca i paliwa.
 • Regulacja temperatury za pomocą czujnika pozwala optymalizować zużycie paliwa.

Naprawa uszkodzonego czujnika temperatury

Uszkodzony czujnik temperatury jest jedną z najczęstszych przyczyn, dla których piec na ekogroszek nie osiąga zadanej temperatury. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie ten element odpowiada za dokładny pomiar panującej temperatury i przekazywanie tych informacji do sterownika pieca. Gdy przestaje on prawidłowo funkcjonować, sterownik nie wie, jaka jest rzeczywista temperatura i nie może odpowiednio modulować pracą palnika czy wentylatora.

Objawami świadczącymi o uszkodzeniu czujnika mogą być m.in. zbyt niska temperatura pomieszczeń, mimo że piec intensywnie pracuje, albo przeciwnie - przegrzewanie się pieca. Często też na wyświetlaczu sterownika zamiast konkretnych wartości temperatury pojawiają się kreski lub nietypowe cyfry.

Jak naprawić uszkodzony czujnik temperatury?

W przypadku stwierdzenia usterki czujnika temperatury, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy przewody nie zostały przypadkiem uszkodzone lub odłączone. Jeśli okaże się, że sam czujnik jest uszkodzony, zwykle trzeba go wymienić na nowy.

Aby tego dokonać, należy najpierw odłączyć zasilanie pieca, a następnie odkręcić i wyjąć stary czujnik. W jego miejsce montujemy nowy, pamiętając o zachowaniu polarności przewodów. Na koniec dokręcamy czujnik i sprawdzamy, czy piec poprawnie go wykrywa.

Dobór odpowiedniego czujnika temperatury

Aby czujnik temperatury mógł bez zarzutu spełniać swoje zadanie przez długie lata, bardzo ważne jest, aby dobrze dopasować go do konkretnego pieca i rodzaju spalanego w nim paliwa. Najlepiej kupować czujniki rekomendowane przez producenta pieca, gdyż są one idealnie kompatybilne z danym modelem.

Na rynku dostępnych jest wiele typów czujników, różniących się m.in. zakresem mierzonych temperatur, dokładnością, czasem reakcji czy wytrzymałością. Przy wyborze konkretnego modelu należy zwrócić uwagę, aby był on przystosowany do pracy w wysokich temperaturach (powyżej 1000°C) oraz odporny na negatywne oddziaływanie produktów spalania biomasy.

Nieodpowiedni dobór czujnika może prowadzić do jego szybszego zużywania się i ponownych awarii.

Regulacja temperatury za pomocą czujnika

Czujnik temperatury, oprócz mierzenia panującej temperatury, umożliwia jej precyzyjną regulację za pomocą sterownika pieca. To właśnie na podstawie odczytów z czujnika, sterownik decyduje o ilości podawanego paliwa do palnika oraz intensywności pracy wentylatora.

Odpowiednia regulacja tych parametrów jest kluczowa, aby piec utrzymywał stabilną, zadaną przez użytkownika temperaturę w pomieszczeniach. Dzięki temu unikamy zarówno przegrzewania się pieca, jak i niedogrzewania domu.

Temperatura zadana 22°C
Temperatura zmierzona przez czujnik 20°C
Reakcja sterownika Zwiększenie podawania paliwa i obrotów wentylatora

Jak widać na powyższym przykładzie, gdy temperatura zmierzona przez czujnik jest niższa od nastawionej przez użytkownika, sterownik automatycznie zareaguje zwiększając wydajność pieca, aby osiągnąć zadaną wartość.

Kalibracja wskazań czujnika temperatury

Nawet dobrze działający czujnik temperatury po pewnym czasie może zacząć wykazywać pewne odchylenia w pomiarach. Dlatego warto co jakiś czas (np. sezonowo) dokonać jego kalibracji, czyli skorygowania wskazań.

Proces ten polega na porównaniu temperatury mierzonej przez czujnik z rzeczywistą temperaturą zmierzoną dodatkowym, wzorcowym termometrem. Jeśli występuje pomiędzy nimi rozbieżność, należy wprowadzić korektę w ustawieniach sterownika, aby dopasować odczyty.

Wymiana zużytego czujnika temperatury

Czujnik temperatury do pieca na ekogroszek - naprawa i regulacja temperatury

Nawet najlepszej jakości czujnik temperatury, pracując przez długi czas w ekstremalnych warunkach panujących w palenisku pieca, ulegnie finalnie zużyciu. Objawiać się to będzie coraz większymi odchyleniami w pomiarach temperatury, których nie da się skorygować kalibracją. W takim przypadku pozostaje już tylko wymiana czujnika na nowy.

 • Orientacyjny czas pracy czujnika temperatury w piecu to 3-5 lat.
 • Im tańszy i gorszej jakości czujnik, tym szybciej się zużywa.
 • Warto inwestować w czujniki renomowanych firm, gdyż działają dłużej.

Proces wymiany czujnika jest analogiczny jak przy naprawie opisanej na początku artykułu. Kluczowe jest, aby nowy czujnik był dokładnie takiego samego typu i posiadał identyczne parametry jak stary.

Czyszczenie i konserwacja czujnika temperatury

Nawet najlepszej jakości czujnik temperatury będzie działał poprawnie tylko wtedy, gdy będzie regularnie czyszczony i konserwowany. W przeciwnym razie może ulec szybkiemu zabrudzeniu od sadzy i popiołu, a w konsekwencji zacząć błędnie odczytywać panującą temperaturę.

Podstawową czynnością profilaktyczną jest okresowe (np. raz w miesiącu) delikatne oczyszczenie powierzchni czujnika z osadzających się na nim zanieczyszczeń. Nie należy do tego używać ostrych narzędzi, aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni. Osady smaru lub smoły powinny ustąpić po zastosowaniu specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do pieców.

Niezależnie od regularnego czyszczenia, minimum raz w roku czujnik temperatury powinien być poddany bardziej gruntownemu przeglądowi i ewentualnej kalibracji przez serwisanta. Pozwoli to wykryć i usunąć ewentualne usterki oraz zapewni jego poprawne działanie na kolejny sezon grzewczy.

Podsumowanie

Czujnik temperatury jest niewielkim, ale jakże istotnym elementem każdego pieca na ekogroszek. To właśnie dzięki niemu sterownik pieca "wie" jaka dokładnie panuje temperatura i może odpowiednio modulować pracę palnika oraz wentylatora. Gdy czujnik ulegnie uszkodzeniu, sterownik traci tą wiedzę, przez co zdarza się, że piec na ekogroszek nie osiąga zadanej temperatury.

Aby uniknąć problemów związanych z niepoprawną pracą lub uszkodzeniem czujnika temperatury, należy o niego regularnie dbać. Przede wszystkim warto go czyścić z sadzy i popiołu, kalibrować wskazania, a także wymieniać na nowy, gdy przepracuje kilka sezonów. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że nasz piec będzie utrzymywał stabilną, komfortową temperaturę w domu.

W artykule omówione zostały najważniejsze zagadnienia związane z czujnikiem temperatury, takie jak sposoby naprawy, doboru, regulacji i konserwacji. Przeczytaj go, aby dowiedzieć się więcej o tym niezwykle istotnym, choć często niedocenianym elemencie systemu grzewczego każdego domu z piecem na ekogroszek.

Mamy nadzieję, że informacje tu zawarte pozwolą Ci uniknąć wielu problemów w przyszłości i bezproblemowo eksploatować piec przez długie lata. To bardzo ważne, ponieważ od sprawności i poprawnej pracy systemu grzewczego zależy komfort i bezpieczeństwo całej rodziny.

5 Podobnych Artykułów:

 1. 25 znaczenie – co oznacza 25 i dlaczego jest tak ważne?
 2. Do kiedy piece na ekogroszek: terminy, porady, informacje
 3. Czyszczenie komina z sadzy - cena usługi
 4. Czy można palić ekogroszkiem w piecu kaflowym - poradnik
 5. Czyszczenie komina - regularność, procedura, najczęstsze błędy

Najczęstsze pytania

Objawami świadczącymi o uszkodzeniu czujnika mogą być m.in. zbyt niska temperatura pomieszczeń, mimo intensywnej pracy pieca, albo przeciwnie - przegrzewanie się pieca i wyłączanie go przez zabezpieczenia. Często też na wyświetlaczu sterownika zamiast konkretnych wartości temperatury pojawiają się kreski lub dziwne cyfry.

Aby to sprawdzić, należy porównać temperaturę mierzoną przez czujnik z rzeczywistą temperaturą zmierzoną dodatkowym, wzorcowym termometrem. Jeśli między nimi występują rozbieżności, konieczna jest kalibracja czujnika.

Czujnik temperatury powinno się czyścić z sadzy i popiołu średnio raz w miesiącu przy użyciu miękkiej szczotki i ewentualnie specjalnych środków czyszczących dedykowanych do pieców na paliwa stałe.

Czyszczenie czujnika temperatury nie należy do skomplikowanych czynności i można je bez problemu wykonać samodzielnie. Trzeba jednak zachować delikatność, aby nie uszkodzić elementów czujnika.

Orientacyjny czas pracy czujnika w piecu na paliwo stałe to okres 3-5 lat. O konieczności wymiany świadczą coraz większe błędy w pomiarach temperatury, których nie da się skorygować kalibracją.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline

Napisz komentarz

Polecane artykuły