Czyszczenie pieca na ekogroszek - najlepsze sposoby i środki

Aleksander Mróz.

28 grudnia 2023

Czyszczenie pieca na ekogroszek - najlepsze sposoby i środki

Czyszczenie pieca na ekogroszek jest kluczowe dla jego sprawnego i wydajnego działania. Osady sadzy i innych zanieczyszczeń mogą znacząco ograniczyć przepływ ciepła oraz wydajność paleniska, a także stwarzać zagrożenie zaczadzenia czy pożaru. Regularne czyszczenie, zarówno komory spalania oraz przewodu kominowego, pozwoli zachować bezpieczeństwo, oszczędności w zużyciu paliwa oraz komfort ciepła w domu.

Kluczowe wnioski:
  • Czyszczenie pieca poprawia bezpieczeństwo oraz oszczędność paliwa
  • Usuwanie osadów sadzy i zanieczyszczeń zwiększa wydajność paleniska
  • Regularne czyszczenie pieca i komina zapobiega zaczadzeniu
  • Zastosowanie dobrych środków czystości ułatwia usuwanie osadów
  • Właściwe czyszczenie pieca zapewnia stały dopływ ciepłego powietrza

Czyszczenie pieca z zewnątrz

Regularne czyszczenie zewnętrznych elementów pieca, takich jak obudowa, drzwiczki czy szyba, jest bardzo ważne. Zgromadzony kurz, sadza i inne zanieczyszczenia nie tylko psują estetykę urządzenia, ale także utrudniają kontrolę procesu spalania.

Do czyszczenia zewnętrznych elementów pieca warto używać miękkiej szmatki, ewentualnie lekko zwilżonej łagodnym środkiem czyszczącym. Można zastosować specjalne preparaty do czyszczenia pieców, dostępne w sklepach. Trzeba jednak uważać, aby środki czyszczące nie dostały się do wnętrza pieca.

Szybę piecową dobrze jest czyścić za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem. Pozwoli to usunąć uporczywe zabrudzenia bez ryzyka porysowania szkła. Do zwilżania szczoteczki lub szyby można zastosować specjalne preparaty do czyszczenia szyb piecowych.

Czyszczenie chromowanych elementów

Jeśli piec posiada chromowane uchwyty lub inne ozdobne elementy z tego metalu, trzeba zachować przy ich czyszczeniu szczególną ostrożność. Chrom bowiem łatwo się rysuje i traci swój połysk pod wpływem tarcia.

Do czyszczenia chromowanych akcesoriów należy stosować wyłącznie miękką szmatkę, ewentualnie zwilżoną specjalnym środkiem do czyszczenia powierzchni chromowanych. Nie zaleca się używania twardych szczotek, gdyż mogą porysować delikatną powłokę chromu.

Czyszczenie szyby i drzwiczek

Szyba oraz drzwiczki pieca wymagają regularnego czyszczenia, ponieważ to właśnie na nich najszybciej i najbardziej widocznie gromadzi się brud i osady. Co więcej, zatkana sadzą szyba utrudnia kontrolę nad procesem spalania.

Do czyszczenia szyby oraz drzwiczek pieca najlepiej używać specjalnej szczotki z miękkim włosiem. Można ją zwilżać łagodnym środkiem czyszczącym przeznaczonym do pieców, dzięki czemu łatwiej usuwa się uporczywe zabrudzenia.

Niektóre piece posiadają samoczyszczącą się szybę, pokrytą specjalną powłoką. Wówczas wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką, a brud i sadza zostaną łatwo usunięte.

Należy jednak uważać, aby środki czyszczące nie dostały się do wnętrza pieca, gdyż mogą one zanieczyścić paliwo oraz negatywnie wpłynąć na proces spalania.

Czyszczenie komory spalania

Komora spalania to najważniejszy element pieca, który wymaga regularnego i dokładnego czyszczenia. Usuwanie popiołu oraz szlaki powinno odbywać się cyklicznie, najlepiej raz na tydzień lub dwa.

Przed przystąpieniem do czyszczenia komory spalania należy odczekać, aż piec całkowicie wystygnie. W przeciwnym razie grozi poparzenie. Następnie wyciągamy szufladę popielnika i opróżniamy ją z nagromadzonego popiołu.

Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie całej komory za pomocą specjalnego zestawu: haka, szczotki drucianej oraz skrobaka. Dokładnie czyścimy ściany komory oraz ruszta, usuwając cały nagromadzony brud, popiół i szlakę.

Usuwanie spieków

Jeśli w komorze spalania zaczęły tworzyć się spieki, konieczne będzie ich mechaniczne usunięcie. W tym celu używamy dostarczonego ze piecami haka zakończonego ostrzem. Hak wbijamy w spiek i odrywamy go od ścian.

Luzując spieki hakiem, trzeba zachować ostrożność, aby nie uszkodzić delikatnego materiału ceramicznego, który wyłożony jest komorę spalania.

Rodzaj spieku Sposób usuwania
Małe spieki Szczotka druciana
Duże spieki Hak + młotek gumowy

jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków, Usuwanie sadzy z komina, Usuwanie sadzy z komina

Czyszczenie pieca na ekogroszek - najlepsze sposoby i środki

Regularne czyszczenie przewodu kominowego jest niezwykle istotne dla zapewnienia prawidłowego działania pieca oraz bezpieczeństwa mieszkańców. Zalegająca w kominie sadza może się zapalić i spowodować pożar.

Komin powinno się czyścić przynajmniej raz w roku, najlepiej przez wykwalifikowanego kominiarza. Usługa taka jest niedroga, zaś specjalista posiada profesjonalny sprzęt, dzięki któremu doczyści całą długość przewodu kominowego.

Istnieją także skuteczne preparaty chemiczne do czyszczenia komina, które w szybki i łatwy sposób usuwają smołę oraz sadzę. Środki te wsypuje się od góry komina, następnie podpala, po czym sadza zmięknie i spłynie na dno, skąd można ją łatwo usunąć.

Najlepsze środki czystości do pieca

szczotka do czyszczenia pieca na ekogroszek, Aby skutecznie wyczyścić piec z nagromadzonych zanieczyszczeń, potrzebne będą odpowiednie akcesoria oraz środki czystości. Na rynku dostępnych jest wiele specjalnych preparatów do czyszczenia pieców, które znacząco ułatwiają tę czynność.

Przydatne będą środki czyszczące w aerozolu, którymi spryskujemy uporczywe zabrudzenia przed szorowaniem. Dodatkowo miękki włos do czyszczenia szyb oraz szorstka szczotka stalowa do czyszczenia komory pozwolą skutecznie usunąć brud i popiół.

Bardzo przydatne, zwłaszcza przy usuwaniu spieków i silnych nagarów są także preparaty poluzowujące lub pasty czyszczące, które nanosi się na zabrudzenia i pozostawia na pewien czas do zadziałania.

Wybierając konkretne środki czystości, warto zwrócić uwagę aby były one dedykowane do danego typu pieca, a więc np. do pieców stalowych, żeliwnych, kaflowych itp.

Bezpieczeństwo przy czyszczeniu pieca

Aby uniknąć wypadków, czyszczenie pieca należy przeprowadzać ze szczególną ostrożnością i zachowaniem kilku ważnych zasad.

Przede wszystkim do prac przy piecu przystępujemy dopiero gdy całkowicie wystygnie - zarówno obudowa, jak i wnętrze pieca nie powinny być gorące. Zawsze też zakładamy rękawice ochronne oraz okulary lub gogle chroniące oczy przed odpryskami.

Podczas czyszczenia komina lub demontażu elementów pieca warto poprosić o asystę drugą osobę. Pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo oraz ułatwi niektóre prace, jak np. ponowny montaż części.

Po zakończeniu czyszczenia należy upewnić się, że wszystkie elementy zostały prawidłowo zamontowane, a piec nadaje się do bezpiecznego uruchomienia.

Podsumowanie

Aby zapobiec powstawaniu uciążliwych spieków w piecu na ekogroszek, należy przede wszystkim regularnie go czyścić oraz stosować paliwo dobrej jakości. Istotna jest też odpowiednia konserwacja i ustawienie parametrów pracy paleniska. Dzięki temu proces spalania będzie stabilny i efektywny.

Do mechanicznego czyszczenia pieca oraz usuwania spieków niezbędna jest dobra szczotka stalowa, a także hak i skrobak. Te akcesoria pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i usunąć nagromadzone zanieczyszczenia.

Bardzo pomocne przy czyszczeniu pieca i walki ze spiekami są specjalne środki czystości o działaniu poluzowującym lub rozpuszczającym. Preparaty te nanosi się na zabrudzenia i pozostawia na jakiś czas, dzięki czemu łatwiej je później usunąć.

Należy pamiętać, że czyszczenie zimnego pieca jest bezpieczniejsze i łatwiejsze niż rozgrzanego. Dlatego też warto przeprowadzać konserwację paleniska regularnie, nie czekając aż całkiem się zatka i przestanie działać.

5 Podobnych Artykułów:

  1. 25 znaczenie – co oznacza 25 i dlaczego jest tak ważne?
  2. Do kiedy piece na ekogroszek: terminy, porady, informacje
  3. Czym się różni ekogroszek od groszku - porównanie i wybór najlepszego paliwa do ogrzewania
  4. Czy mokry węgiel jest cięższy - wszystko, co musisz wiedzieć
  5. Czyszczenie komina - regularność, procedura, najczęstsze błędy
banner

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline

Napisz komentarz

Polecane artykuły